Sağlık, Jimnastik, Lazer Epilasyon, Zayıflama, İzmir
   
 JİMNASTİK SALONU, SPOR SALONU, FİTNESS SALONU SEÇERKEN
Bir spor salonu seçerken şu noktalara dikkat edin:

Yardımsever hocalar: Hocanızın vereceği danışmanlık sizin için büyük önem taşımaktadır. Özel durumunuzu ve amaçlarınızı ona anlatın, ve size özel bir egzersiz programı yazmasını isteyin. Egzersiz sırasında kafanıza takılan soruları (aletleri kullanma şekli, süre vs) çekinmeden hocanıza danışabilmelisiniz. Bazı salonlarda hocalar gerekli danışmanlık hizmetini vermekte pek istekli olmayabilmektedir. 'Önemli olan spor yapabileceğim bir yer ve gerekli aletlerdir'diye düşünmeyin. Salon hocası, bir antrenmanın bilimsel ve doğru bir şekilde yapılabilmesini sağlayan en önemli unsurdur.

Soyunma odaları ve duşlar: Sağlığınızı korumak için soyunma odaları ve duş bölümlerinin hijyenik olmasına dikkat edin. Bu odaların pek çok kişinin ortak kullanım alanı olduğunu unutmayın.

Fitness Malzemeleri: Günümüzde spor aletleri teknolojisi ilerlemiştir. Bazı salonlarda anında ölçüm yapan elektro-mekanik aletler bulunmaktadır. Bu tür şeylerin belli yararları olabileceği kabul edilmekle birlikte, düzgün bir şekilde çalışan, bakımı yapılmış aletler spor yapmak için yeterli görülmelidir.

Havalandırma ve salon büyüklüğü: Bazı spor salonlarının kullanım mekanları çok küçük olmakta, özellikle salon sporlarının önem kazandığı bahar ve yaz aylarında, kalabalık hat safhaya ulaşabilmektedir. Bu dönemde spora başlayacaksınız ve iş çıkışı ya da iş öncesi saatlerde salona gidecekseniz, kaydolmadan once salonun kalabalık olduğu bir saatte (akşamüzeri, iş çıkışı saatleri ya da sabah çok erken) salona gitmenizi ve salonun kapasitesini değerlendirmenizi öneriririz.
  JİMNASTİK NEDİR ?
Jimnastik, vücudu, fiziksel yapısını düzeltme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirme sanatı. Vücudu çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü, idman, kültürfizik. Erkeklerde, yer alıştırmaları, barparalel, barfiks, halkalar ve kulplu beygir; kadınlarda yer alıştırmaları, eşit olmayan çubuklar, barfiks, denge kalası alıştırmalarını içeren yarışma disiplini.

İyileştirme ve öğrenme amaçları güden tıbbi jimnastik ve eğitim jimnastiğiyse sanat olmaktan çıkıp bilim sayılmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol şehirlerde, Jimnastik salonu, Fitness Salonu gibi vücut geliştirme ve jimnastik yapmak için spor salonları sayısı gittikçe artmaktadır.

İnsanın fizik ve moral yetilerini eğitmek, fiziksel ve ruhsal verimini arttırmak amacıyla beden çalışmalarından yararlanan "fiziksel eğitim" jimnastikten ayrı bir daldır.
 FİTNESS YAPARAK VÜCUT GELİŞTİRME VE SAĞLIKLI KİLO ALMA
Kilo almak için spor yapabilirsiniz. Aslında pek çok vücut geliştirmecinin yaptığı da budur. Kaslarınıza kütle kazandıracak bir programla birlikte protein ve karbonhidrattan zengin ve kalorik düzeyi yüksek bir diyet uygulamalısınız. Ayrıca kaliteli ve çabuk sindirilebilen karbonhidrat ve protein tozlarını kullanarak daha kolay kilo alabilirsiniz. Fitness salonunda kilo almak için aşağıdaki prensiplere uygun bir şekilde ağırlık kaldırma çalışması yapmalısınız:

* Kaldırabileceğiniz maksimum kiloları düşük tekrar sayılarıyla kaldırmalısınız. Buna hipertrofik çalışma adı verilir. (Düşük kiloları yüksek tekrarla çalışma kütle arttırmaz.)

* Beslenme çok önemlidir. Kasların yakıtı glikojen yani karbonhidrattır. Kaslarınızı enerjisiz bırakmadan onlara doğru miktarda karbonhidrat yüklemesi yapmalısınız. Enerjisiz kalan bir kas ağırlık kaldırırken zorlanır, hacmi küçülür.

* Kas yapımı için aminoasit yani proteinler bakımından zengin bir beslenme sürdürmelisiniz. Yumurta, et, süt, yoğurt, soya, kurubaklagiller, balık ve deniz ürünleri menünüzde yer kaplamalıdır. Vücudunuzdaki her kilogram başına 1,5 - 2 gram kadar protein almalısınız.

* Kas çalışması, kütle arttırmanın yalnızca ilk aşamasıdır. Kaslar çalışma sonrasında, dinlenirken onarılır. Beslenip dinlenerek yeniden güç ve hacim kazanır. Bu nedenle, kaslarınızı çalışma sonrasında iyice dinlendirmeli ve çok sık çalışmamalısınız. İyi bir uyku kas gelişiminin ön şartıdır. Bir kas grubunu beş günde birden daha sık çalışmayın.
 VÜCUT GELİŞTİRME İÇİN JİMNASTİK
Kas geliştirmek için egzersiz
Kasları güçlendirmek, geliştirmek veya şekil kazandırmak belirli türde egzersiz yapmayı gerektirir. Ağırlık kaldırma makinelerini gelişigüzel kullanmak, spor salonundaki dumbbel ve barları programsız bir şekilde kullanmak sizi amacınıza ulaştırmayabilir.

Kaslara hacim kazandırmak
Kaslarınıza hacim kazandırmak ya da onları şişirmek istiyorsanız "hipertrofik" çalışma yapmanız gerekiyor. Hipertrofik çalışma kasların
  Jimnastik, Jimnastik Salonu, Spor Salonu, İzmir
kısa bir süre içinde kaldırabilecekleri maksimum ağırlığı kaldırması anlamına gelir. Başka bir deyişle, yüksek ağırlık-düşük tekrar sayısı ile çalışmak anlamına gelir. Kasları yüksek tekrarlı setlerle çalıştırmak gelişimi sağlayacak ama kasların hacim kazanmasını engelleyecektir. Kaslarınıza hacim kazandırarak geliştirmek için şöyle tekrar sayıları uygulayabilirsiniz.
8 tekrarlı 3 set, 8 tekrarlı 4 set, 10 tekrarlı 3 set.
Gitgide azalan set sayıları uygulayarak ağırlıkları arttırmak da mümkün.
12, 10 , 8, 6 tekrardan oluşan 4 set ya da 12, 10, 8, 6, 4 tekrardan oluşan 5 set gibi.

Kasları şişirmek için çalışmak kadar yapmanız gereken bir başka şey de kaslara dinlenmek için yeterince süre tanımaktır. Çünkü kaslar çalışma sırasında enerji harcarlar ve kendilerini toplayıp büyüdükleri zaman dinlenme zamanıdır.

Kasları şişirmeden şekillendirmek için nasıl çalışmak gerekir?
Amacınız kaslarınızı büyütmek değil yalnızca onlara şekil vermek ise, bu durumda ağırlık çalışırken çok ağır olmayan ağırlıkları yüksek tekrar sayıları ile çalışmanız gerekiyor. Örneğin
15 tekrardan oluşan 3 veya 4 set.
20 tekrardan oluşan 3 set
12 tekrardan oluşan 4 set. gibi.

Kas gelişimi için nasıl bir diyet sürdürmelisiniz?
Kasların yapıtaşı aminoasit zincirlerinden yapılan proteinlerdir. Bu nedenle kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız protein açısından zengin bir diyet uygulamalısınız. Normal şartlar altında kilo başına bir gram kadar protein almak gerekir. Kas kütlesinde çok büyük artışlar kaydetmek isteyen sporcular için bu rakam kilo başına 1,5 grama kadar çıkabilmektedir. Ancak çok yüksek miktarlarda alınan protein üreyi yükseltmekte ve bazı araştırmalara göre kanser riskini arttırmaktadır.
 
Web Tasarım, İzmir, Google Reklam ReklamTurk 
Balçova İZMİR